Jak správně vybrat velikost rámu?

Jak správně vybrat velikost rámu?


Při výběru jízdního kola je třeba zvážit mnoho parametrů ať už je to styl ježdění, na které bylo kolo vyrobeno, design, cena a velikost rámu.

V tomto článku se zaměříme na výběr správné velikosti rámu.

Velikost rámu

Je nutné si uvědomit, že nejen výška, ale další proporce lidského těla, jako je délka paží a nohou se u každého individuálně liší. Není tedy možné použít žádnou univerzální tabulku, která by udávala jak velký rám je vhodný zrovna pro takovou výšku člověka. Jak tedy postupovat?

Nechte si poradit. Pokud si nejste jistí, nechte si poradit. Buď od zkušenějšího cyklisty nebo ve specializované prodejně. I to však může mít svá úskalí. Cyklista – kamarád se může mýlit a v prodejně můžete narazit na „odborníka“, kterému spíš než o spokojenost zákazníka jde o rychlý zisk.

Zkoušejte, testuje. Nekupujte zajíce v pytli. Každý výrobce používá jinou geometrii rámů. Horské kolo ve velikosti 19“ bude úplně jiné od deseti různých výrobců. Velikost 19“ vám sice prozradí výšku rámu, ale jakou bude mít rám délku, úhel hlavové a sedlové trubky, výšku středu nad zemí, délku zadní stavby, celkový rozvor...?

Geometrie

Kupte si kolo tam, kde si ho budete moci vyzkoušet, v případě zájmu o dražší celoodpružené horské kolo vám jednoznačně doporučíme nejdříve si kolo otestovat v různém terénu.

Neomezujte se ve výběru. Menší výrobci nabízejí kola v omezeném rozsahu velikostí a doufají, že si na jejich "univerzální" rám nějak poskládáte. Naopak větší značky mají v nabídce nejen kola pro čahouny a trpaslíky, ale mají rozšířený výběr i v nejběžnějších velikostech. Například značka Trek nabízí v kategorii běžných horských kol výběr až ze sedmi velikostí!

Na kole se musíte cítit pohodlně, kolo vám musí padnout do ruky. Pokud vám nevyhovuje, nekupujte ho (ať si prodejce říká co chce)!

Zaručené rady. Vlastně nejsou. Dokonce ani rada, že byste se při stoji obkročmo nad rámem kola neměli dotýkat rozkrokem horní rámové trubky, nemusí v některých případech platit.

Jak to děláme u nás? V první řadě řešíme se zákazníky výběr správného typu kola, až potom velikost.

Posadíme vás na více modelů kol od více výrobců, protože víme, že nikdo nevyrábí "nejlepší kolo".

Pod dohledem našeho prodejce si vyzkoušíte více velikostí a ten pak na základě pozorování doporučí tu nejvhodnější. Při výběru přihlédneme nejenom k výšce postavy, ale i délce horních a dolních končetin. Důležité je pro nás také vaše držení těla a samozřejmě preferovaný styl jízdy.

Než si kolo odvezete, bude mít nastavenou výšku řidítek, pozici a výšku sedla. Můžeme také vyřešit správnou šířku sedla a řidítek.

Ručíme za to, že kolo s nevhodnou velikostí vám v Krabcycles neprodáme.

Je to málo? Pro cyklisty, kteří na kole hltají spousty kilometrů, nebo které trápí nějaký zdravotní problém nabízíme pokročilejší metodu nastavení posedu na kole BG Fit, při které nejen nastavíme kolo podle vaší fyziognomie, ale hlavně  přizpůsobíme vašemu aktuálnímu fyzickému stavu.


Kurzweill
Krab